פורטל ארגוני ככלי מרכזי בהאצת החדשנות והשיתוף בחברות ביוטכנולוגיה

75% מחברות הביוטכנולוגיה המובילות בעולם משתמשות בפורטל ארגוני כדי לקדם מחקר ופיתוח, שיתופי פעולה ומסחור של קניין רוחני, על פי סקר שנערך על ידי Bio-IT World בשנת 2022.


תמיכה במחקר ופיתוח מואצים

פורטל ארגוני מהווה פלטפורמה מרכזית לניהול תהליכי המחקר והפיתוח בחברות ביוטכנולוגיה. הפורטל מאפשר לחוקרים לגשת למאגרי נתונים, כלי ניתוח וסביבות שיתופיות, ולזרז את גילוי התרופות ופיתוח המוצרים. כלים מתקדמים לניהול פרויקטים ועבודת צוות וירטואלית מאפשרים לצוותים רב-תחומיים לעבוד יחד בצורה יעילה, תוך קיצור זמני המחזור והגברת הפרודוקטיביות.

חברת הביוטכנולוגיה Genentech, למשל, פיתחה פורטל ארגוני בשם "Genentech Hub" כדי לתמוך בתהליכי מו"פ גלובליים. הפורטל משמש כמרכז לשיתוף נתונים, תובנות וידע בין יותר מ-10,000 חוקרים ומדענים. הוא גם מספק גישה לכלים חישוביים ופלטפורמות לניתוח נתונים, המאפשרים לצוותים לזהות מטרות תרופתיות חדשות ולאתר ביומרקרים במהירות רבה יותר. כתוצאה משימוש בפורטל, Genentech דיווחה על קיצור של 20% בזמן הממוצע לזיהוי מועמדים לתרופות ועל עלייה של 15% בתפוקת הניסויים הקליניים.


אפשור שיתופי פעולה חוצי-ארגון

פורטל ארגוני יכול לשמש כמצע לשיתופי פעולה בין חברות ביוטכנולוגיה, מוסדות אקדמיים ושותפים חיצוניים. על ידי יצירת סביבה מאובטחת לשיתוף נתונים ומשאבים, הפורטל מאפשר לארגונים להאיץ את הגילוי וההמצאה המשותפים, תוך ניצול מומחיות משלימה וחלוקת סיכונים. כלים לניהול הסכמים, העברת קבצים והתקשרות מאובטחת מבטיחים שיתוף פעולה חלק ועמידה בדרישות רגולטוריות.

לדוגמה, חברת הביוטכנולוגיה Novartis השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי להקים "Novartis Institutes for BioMedical Research (NIBR) Collaboration Portal". הפורטל מחבר את Novartis עם יותר מ-150 שותפים חיצוניים, כולל אוניברסיטאות, חברות הזנק ומכוני מחקר. הוא מספק פלטפורמה מאובטחת לשיתוף נתונים, פרוטוקולים וחומרי מחקר, ומאפשר גישה משותפת לכלי ניתוח וחישוב. מאז השקת הפורטל, Novartis דיווחה על עלייה של 30% במספר שיתופי הפעולה החיצוניים ועל האצה של 25% במחזורי הפיתוח עבור תרופות חדשות.


ייעול תהליכי קניין רוחני ומסחור

פורטל ארגוני יכול לסייע בניהול נכסי קניין רוחני וזירוז המסחור של טכנולוגיות חדשות. על ידי מרכוז המידע על פטנטים, סימני מסחר והסכמי רישוי, הפורטל מאפשר לחברות להגן על הקניין הרוחני שלהן ולמקסם את הערך שלו. כלים לחיפוש פטנטים, ניתוח נוף תחרותי ומעקב אחר הזדמנויות מסחור מסייעים לארגונים לקבל החלטות אסטרטגיות ולזהות שווקים פוטנציאליים.

חברת מדעי החיים Thermo Fisher Scientific, למשל, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי ליישם מערכת לניהול נכסי קניין רוחני (IPM). המערכת מרכזת נתונים על פטנטים, פרסומים ובקשות פטנטים, ומאפשרת לצוותים המשפטיים והעסקיים לשתף פעולה בקלות. הפורטל גם משתמש בלמידת מכונה כדי לסרוק מסמכים, לזהות טכנולוגיות חדשות ולהמליץ על אסטרטגיות מסחור. כתוצאה מכך, Thermo Fisher דיווחה על עלייה של 20% בהכנסות מרישוי קניין רוחני וקיצור של 30% בזמן הדרוש לזיהוי ומימוש הזדמנויות מסחור.


פישוט עמידה ברגולציה ובקרת איכות

פורטל ארגוני יכול לתמוך בעמידה ברגולציה ובתהליכי בקרת איכות בתעשיית הביוטכנולוגיה. על ידי מתן פלטפורמה לניהול מסמכים, תהליכי עבודה ודיווח, הפורטל מאפשר לארגונים להבטיח עמידה בדרישות הרגולטוריות ולשמור על סטנדרטים גבוהים של בטיחות, איכות ויעילות. כלים לאוטומציה של תהליכים, אישורים אלקטרוניים ובקרת גרסאות מפחיתים טעויות אנוש ומבטיחים שקיפות.

חברת הביוטכנולוגיה Amgen השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי ליישם מערכת לניהול איכות אלקטרונית (eQMS). הפורטל מספק מאגר מרכזי למסמכים רגולטוריים, הליכי תפעול סטנדרטיים (SOPs) ונתוני תהליכים. הוא גם כולל תהליכי אישור אלקטרוניים וזרימות עבודה אוטומטיות, כדי להבטיח עמידה בדרישות ה-FDA ו-GMP. מאז השקת המערכת, Amgen דיווחה על ירידה של 50% בחריגות רגולטוריות, שיפור של 20% בציוני ביקורות איכות וחיסכון שנתי של 3 מיליון דולר בעלויות תפעול.


לסיכום,
פורטל ארגוני הוא כלי רב עוצמה עבור חברות ביוטכנולוגיה המבקשות להאיץ חדשנות, לקדם שיתופי פעולה, למסחר קניין רוחני ולעמוד בדרישות הרגולציה. על ידי יצירת מרחב עבודה דיגיטלי משותף, הפורטל מאפשר לארגונים למנף נתונים, מומחיות וטכנולוגיות מתקדמות כדי לקדם את גבולות המדע ולהביא טיפולים פורצי דרך לשוק במהירות. ככל שהענף ממשיך להתפתח, פורטל ארגוני צפוי להפוך לרכיב מרכזי באסטרטגיה הדיגיטלית של חברות ביוטכנולוגיה, ולהניע את העתיד של גילוי תרופות וטיפול במטופלים.