פורטל ארגוני ככלי מרכזי בהאצת החדשנות והתאימות הרגולטורית בתעשיית התרופות

80% מחברות התרופות המובילות בעולם משתמשות בפורטל ארגוני כדי לייעל את תהליכי המחקר והפיתוח, לשפר את שיתוף הפעולה ולהבטיח עמידה בדרישות רגולטוריות מורכבות, על פי סקר שנערך על ידי Deloitte בשנת 2022.


ייעול תהליכי מחקר ופיתוח

פורטל ארגוני משמש כפלטפורמה מרכזית לניהול תהליכי מחקר ופיתוח בחברות תרופות. על ידי מתן גישה מאוחדת למידע, כלי אנליטיקה ופלטפורמות שיתוף פעולה, הפורטל מאפשר לצוותי מו"פ לזרז את גילוי התרופות, לייעל ניסויים קליניים ולקצר את זמן ההגעה לשוק. כלים מתקדמים לניהול מחזור חיי המוצר (PLM), אוטומציה של זרימת עבודה ועיבוד שפה טבעית (NLP) מסייעים לחוקרים לנתח מהר יותר נתונים מורכבים, לזהות תובנות חדשות ולקבל החלטות מבוססות ראיות.

חברת התרופות Pfizer, למשל, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי ליישם פלטפורמת מחקר מבוססת בינה מלאכותית (AI) בשם "Cortex". הפלטפורמה משלבת נתונים ממקורות מרובים, כולל רישומים רפואיים אלקטרוניים (EHR), מאגרי מידע גנומיים וניסויים קליניים, ומשתמשת באלגוריתמים של למידת מכונה כדי לזהות ביומרקרים חדשים, ולחזות תגובות של מטופלים ויעילות הטיפול. כתוצאה מהשימוש ב-Cortex, Pfizer דיווחה על קיצור של 30% בזמן הדרוש לזיהוי מטרות תרופתיות חדשות ועל הפחתה של 20% בעלויות ניסויים קליניים.


שיפור שיתוף הפעולה והחדשנות הפתוחה

פורטל ארגוני יכול גם לשמש כמצע לשיתופי פעולה חוצי-ארגוניים וליוזמות חדשנות פתוחה בתעשיית התרופות. על ידי מתן פלטפורמה מאובטחת לשיתוף מידע, שיתוף פעולה מחקרי והעברת ידע, הפורטל מאפשר לחברות תרופות להתקשר עם שותפים חיצוניים, כמו אוניברסיטאות, ארגוני מחקר וחברות הזנק. שיתופי פעולה אלה יכולים להאיץ את הגילוי וההמצאה, לנצל ידע משלים ולחלוק סיכונים פיננסיים.

חברת התרופות Novartis, לדוגמה, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי להשיק את "IDEA (Innovative Discoveries Emerging from Academia) Labs", תוכנית המקשרת את החברה עם חוקרים אקדמיים מובילים בתחומים כמו אימונולוגיה, אונקולוגיה וביולוגיה מבנית. באמצעות הפורטל, שותפים יכולים לגשת לספריות תרכובות, פלטפורמות לסריקה במהירות גבוהה ומתקני מו"פ של Novartis, ולעבוד בשיתוף פעולה על פרויקטים חדשניים. נכון לשנת 2021, התוכנית הובילה ליותר מ-150 שיתופי פעולה ולזיהוי יותר מ-20 מטרות תרופתיות חדשות.


הבטחת תאימות רגולטורית ובטיחות המטופלים

פורטל ארגוני ממלא תפקיד מכריע בסיוע לחברות תרופות לעמוד בדרישות הרגולטוריות המחמירות ולהבטיח את בטיחות המטופלים. על ידי מרכוז נתונים, מסמכים ותקשורת הקשורים לרגולציה, הפורטל מאפשר לארגונים לנהל ביעילות תהליכי אישור רגולטוריים, לעקוב אחר בטיחות תרופות ולהגיב במהירות לבעיות פוטנציאליות. כלים מוכללים לציות, כגון ניהול מסמכים אלקטרוני (EDM), חתימות אלקטרוניות ובקרת גרסאות, מבטיחים שלמות הנתונים ושרשרת משמורת.

חברת התרופות Johnson & Johnson, לדוגמה, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי ליישם מערכת לניהול מידע רגולטורי (RIM). המערכת מאגדת נתוני בטיחות, מידע על תופעות לוואי וניטור פוסט-שיווקי ממגוון מקורות, ומשתמשת בבינה מלאכותית כדי לזהות סיכונים פוטנציאליים ולהתריע בפני רגולטורים. בעקבות אימוץ המערכת, J&J דיווחה על צמצום של 60% בזמן הדרוש להגשת דוחות בטיחות ועל שיפור של 50% בדיוק של איתור אותות בטיחות.


העצמת כוח העבודה ופיתוח כישורים דיגיטליים

בעידן דיגיטלי מואץ, פורטל ארגוני הוא כלי חיוני להכשרה ופיתוח של עובדים בתעשיית התרופות. על ידי שילוב פלטפורמה מקוונת ללמידה ופיתוח, הפורטל מאפשר לעובדים להשתתף בקורסים מקוונים, לגשת לספריות תוכן מקיפות ולרכוש כישורים חדשים בקצב שלהם. טכנולוגיות כמו מציאות מדומה (VR) ומציאות רבודה (AR) מאפשרות הכשרות אינטראקטיביות וחוויתיות, בעוד שאנליטיקה של למידה מספקת תובנות לגבי האפקטיביות של תוכניות הדרכה.

חברת התרופות Genentech, לדוגמה, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי להשיק את "Digital Academy", יוזמה שנועדה לפתח כישורים דיגיטליים בכוח העבודה שלה. האקדמיה מציעה מגוון רחב של קורסים בנושאים כגון מדעי נתונים, אוטומציה, בינה מלאכותית וניהול מוצרים, ומשלבת תוכן מותאם אישית עם הנחיה של מנטורים ופרויקטים מעשיים. נכון לשנת 2022, יותר מ-50% מעובדי Genentech השתתפו בתוכניות Digital Academy, והחברה דיווחה על שיפור של 30% בשיעורי שימור עובדים בקרב בוגרי האקדמיה.


לסיכום,
פורטל ארגוני הפך לכלי אסטרטגי בתעשיית התרופות, המאפשר לחברות להאיץ חדשנות, לקדם שיתופי פעולה, לעמוד בדרישות רגולטוריות ולטפח כוח עבודה בעל כישורים דיגיטליים. בעידן בו טכנולוגיות דיגיטליות ממשיכות לשנות את פני הענף, פורטלים ארגוניים צפויים להיות הכרחיים בהנעת הגילוי, הפיתוח ואספקת תרופות פורצות דרך. השקעה בפורטל ארגוני חדשני ומתקדם היא לא פחות מהשקעה בעתיד של חדשנות וטיפול במטופלים.