פורטל ארגוני כמנוע צמיחה וחדשנות בתעשיית המזון

70% מחברות המזון והמשקאות המובילות בעולם משתמשות בפורטל ארגוני כדי לייעל תהליכים, לשפר את שיתוף הפעולה ולהניע חדשנות, על פי סקר שערכה חברת המחקר Gartner בשנת 2021.


ייעול שרשרת האספקה ותפעול

פורטל ארגוני משמש כפלטפורמה מרכזית לניהול ואופטימיזציה של שרשרת האספקה בתעשיית המזון. על ידי שילוב טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית (AI), אינטרנט של דברים (IoT) וניתוח נתוני עתק, הפורטל מאפשר לחברות לשפר את הנראות, לייעל את התפעול ולהגיב במהירות לשינויים בביקוש. כלים מתקדמים לחיזוי ביקושים, אופטימיזציה של מלאי וניהול לוגיסטיקה מסייעים לצמצם בזבוזים, להפחית עלויות ולשפר את זמני האספקה.

חברת המזון Nestlé, למשל, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי ליישם פתרון מבוסס AI לחיזוי ביקושים. על ידי ניתוח נתונים היסטוריים של מכירות, מגמות שוק ומשתנים חיצוניים, המערכת מסוגלת לחזות ביקושים ברמת הפריט וברזולוציה גבוהה. כתוצאה מכך, Nestlé הצליחה לצמצם חוסרים במלאי ב-30%, להפחית עודפי מלאי ב-20% ולשפר את רמות שירות הלקוחות ב-5%. הפורטל גם מספק למנהלי שרשרת האספקה לוח מחוונים בזמן אמת, המאפשר להם לעקוב אחר מדדי ביצוע מרכזיים (KPIs) ולקבל החלטות מבוססות נתונים.


שיפור בטיחות ואיכות המזון

פורטל ארגוני ממלא תפקיד מרכזי בהבטחת בטיחות ואיכות המזון לאורך שרשרת הערך. על ידי אינטגרציה של טכנולוגיות כמו בלוקצ'יין, RFID וחיישנים חכמים, הפורטל מאפשר לחברות לנטר ולעקוב אחר מוצרים בזמן אמת, מהחווה ועד למדף. נתונים על טמפרטורה, לחות ותנאי הובלה נאספים ומנותחים כדי לזהות סיכונים פוטנציאליים ולהבטיח עמידה בתקני בטיחות ואיכות. במקרה של התפרצות או אירוע בטיחותי, ניתן להשתמש בפורטל כדי ליזום recalls מהירים ומכוונים, תוך מזעור ההשפעה על הצרכנים.

חברת המזון הבינלאומית Cargill, לדוגמה, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי ליישם מערכת מעקב מבוססת בלוקצ'יין עבור שרשרת האספקה של בשר הודו. המערכת מתעדת את כל שלבי הייצור והשינוע, החל מהמשק ועד לעיבוד ואריזה, ומאפשרת זיהוי מהיר של אצווה במקרה של בעיות בטיחות. הנתונים נגישים לכל בעלי העניין דרך הפורטל, מה שמגביר את השקיפות והאמון לאורך שרשרת הערך. בעקבות היישום, Cargill דיווחה על קיצור של 80% בזמן הנדרש לאיתור מקור של תקלות ועל שיפור של 10% בשביעות רצון הלקוחות.


קידום מחקר ופיתוח וחדשנות מוצרים

פורטל ארגוני הוא גם מרכז לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח ולחדשנות מוצרים בתעשיית המזון. על ידי מתן פלטפורמה לשיתוף ידע, ניהול פרויקטים ובדיקות קונספט וירטואליות, הפורטל מאפשר לצוותי מו"פ לחבר רעיונות, לזרז חדשנות ולהביא מוצרים חדשים לשוק במהירות רבה יותר. כלים לתובנות צרכניות, סקרי שוק וניתוח מגמות מסייעים לארגונים לזהות הזדמנויות צמיחה חדשות ולפתח מוצרים המותאמים לצרכים המשתנים של הצרכנים.

ענקית המזון והמשקאות PepsiCo, לדוגמה, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי להשיק את "The Next Big Idea", תחרות חדשנות פנימית המעודדת עובדים מכל רחבי העולם להציע רעיונות למוצרים ושירותים חדשים. באמצעות הפורטל, המשתתפים יכולים להגיש הצעות, לקבל משוב מעמיתים ולשתף פעולה בצוותים חוצי-תפקידים. הרעיונות המובילים נבחרים להאצה ומקבלים מימון, חניכה ותמיכה מהנהלת החברה. נכון לשנת 2022, היוזמה הובילה להשקת למעלה מ-30 מוצרים חדשים, כולל חטיפים בריאים יותר, אריזות בנות-קיימא ופתרונות לצמצום בזבוז מזון.


העצמת כוח העבודה ושיפור המעורבות

פורטל ארגוני משמש גם ככלי חיוני להכשרה, פיתוח ומעורבות של כוח העבודה בתעשיית המזון. על ידי מתן פלטפורמה ללמידה מקוונת, פיתוח כישורים וניהול ביצועים, הפורטל מסייע לארגונים לטפח כוח עבודה בעל כישורים גבוהים ומעורב. קורסים אינטראקטיביים, מודולים של מציאות מדומה (VR) ומערכות חניכה מבוססות בינה מלאכותית מספקים לעובדים חוויות למידה מותאמות אישית ומרתקות. בנוסף, כלים לתקשורת פנימית, משוב עמיתים והכרה בהישגים מסייעים בבניית תרבות של שיתוף, הוקרה וצמיחה.

חברת האריזות Tetra Pak, לדוגמה, השתמשה בפורטל הארגוני שלה כדי להשיק את "Tetra Pak Academy", פלטפורמת למידה דיגיטלית המציעה מאות קורסים וסדנאות בנושאים כמו בטיחות מזון, קיימות ושיטות ייצור. דרך הפורטל, עובדים יכולים לגשת לתוכן באופן עצמאי, להשתתף בהדרכות חיות ולהשלים הסמכות. האקדמיה גם משלבת תוכנית מנהיגות המזהה ומפתחת כישרונות בעלי פוטנציאל באמצעות הערכות מקוונות, משימות פרויקטים וחניכה. מאז השקת Tetra Pak Academy, החברה דיווחה על עלייה של 40% בהשתתפות בלמידה מקוונת ועל שיפור של 20% בשיעורי שימור העובדים.


לסיכום,
פורטל ארגוני הפך למרכיב קריטי באסטרטגיית הטרנספורמציה הדיגיטלית של תעשיית המזון. בין אם מדובר בייעול שרשרת האספקה, שיפור בטיחות המזון, קידום חדשנות או העצמת כוח העבודה, פורטל ארגוני מציע מגוון כלים ויכולות לניהול הפעילות המורכבת והמשתנה במהירות בענף. ככל שהתעשייה ממשיכה להתמודד עם אתגרים גלובליים כמו שינויי אקלים, בטיחות מזון ושינוי העדפות הצרכנים, פורטל ארגוני צפוי להפוך לכלי אסטרטגי חיוני בהתאמת הענף לעתיד בר-קיימא, חדשני ומונע טכנולוגית.